מאמרים

להקרע בין קריירה ומשפחה

הדילוג בין קריירה לחיי משפחה הוא אולי הסיפור של העידן הנוכחי בעולם המערבי. בעבר גברים היו יוצאים לתור אחר פרנסה ונושאים בעול הפרנסה. זה עבד טוב ולא היו תלונות מיוחדות לאף אחד. עם השנים החלו להתפתח שתי מגמות כמעט במקביל. האחת, רצון של נשים לקבל שוויון זכויות ולהשתלב בעולם התעסוקה באופן משמעותי ואהמגמה השנייה היא עליה חדה ברמת הצרכנות של העולם המערבי, צורך אין סופי ללכת ולבצע קניות ורכישות כמו שמעולם לא היה בשום חברה בשום מקום.
שתי התופעות הללו, נראות כיום המאה ה -21 כחלק בלתי נפרד מחיינו. מרבית האנשים מקבלים זאת כדבר מובן מאליו מבלי להתייחס לצדדים השליליים או החיוביים שהתופעות הללו מביאות על החברה. מה שבטוח, התא המשפחתי הממומצע מתעסק שעות ארוכות, ארוכות מידי בכל שבוע, ברדיפה אחר ממון וכסף, בחיפוש אינטנסיבי מאד אחר השתדרגות חומרית. העובדה כי כל בני הבית הם צרכנים של בגדים, מזון, השכלה רפואה ותרבות פנאי באופן בלתי מידדתי לצרכים האמיתיים שלהם, גורמת לשני בני הזוג לעסוק בהכנסה נוספת של כסף, יותר מכל דבר אחר בחייהם.
אם שני בני הזוג עובדים מבוקר עד ערב, הבעל מדריך טיולים מאורגנים והאישה עובדת במשרד עורכי דין דיני עבודה, מי יגדל את הילדים? הגננת? אז מי יגדל את ילדיה של הגננת? גננת אחרת? התשובה כמובן מאד מורכבת ומהווה את אחת הטרגדיות המשפחתיות של העידן הנוכחי.

המשך מאמר